Letošnji Festival Veseli veter bo potekal v soboto 11. maja 2019 na Škofijski gimnaziji v Ljubljani.

Osnovne naloge in cilji festivala – tekmovanja (v nadaljevanju Festival):
– krepitev medkulturnega dialoga in prijateljskih vezi med mladino različnih držav;
– povečanje zanimanja za učenje ruskega jezika in kulture;
– izmenjava izkušenj, znanj in idej pedagogov, mentorjev in umetniških vodij mednarodnih ustvarjalnih kolektivov.

Organizatorji Festivala:
● Vesela dRuščina, zavod za izobraževanje in kulturo.
● Ruski center znanosti in kulture v Ljubljani (Slovenija).
● Društvo Slovenija Rusija.

Organizatorji Festivala izberejo organizacijski odbor, ki določi datume izvedbe Festivala in gala koncerta Festivala, pravilnik Festivala, izbere žirijo in nagradi zmagovalce.
Člani žirije Festivala – vodilni pedagogi solo petja, znani glasbeniki in kulturni delavci.
Udeleženci Festivala: na Festivalu lahko sodelujejo solisti, otroške in mladinske skupine, zbori, družinske in druge skupine do 19 leta starosti.
Udeleženci Festivala se lahko z inštrumentom spremljajo sami, lahko jih spremlja kdo drug ali nastopajo ob posneti glasbeni spremljavi.
Udeleženci Festivala lahko v pesmih uporabijo elemente različnih glasbenih žanrov (jazz, klasika, rock, country, pop …) ter narodnih in folklornih elementov.

Odvisno od prijav bodo udeleženci Festivala razvrščeni v starostne skupine.
Starostne skupine solistov in duetov:
– do 9 let;
– od 10 do 12 let;
– od 13 do 15 let;
– od 16 do 18 лет.
Starostne kategorije skupin (skupine in zbori):
– do 9 let;
– od 10 do 15 let;
– od 16 do18 let.
Repertoar udeležencev
Sodelujoči morajo na dogodku zapeti dve pesmi: eno v ruščini in drugo v maternem jeziku ali v kateremkoli drugem slovanskem jeziku. Nastop posameznega udeleženca ne sme biti daljši od 6 minut.
Kategorije Festivala:
1. Solistična izvedba.
2. Dueti.
3. Družinske skupine.
4. Skupine.
5. Zbori.
Žirija Festivala: organizacijski odbor izbere žirijo in določi predsednika žirije.

Žirija pri ocenjevanju nastopov upošteva šest kriterijev:
1. vokal;
2. izbor pesmi;
3. tehnika (profesionalnost);
4. kostumografija;
5. igralska izvedba;
6. originalnost.
Nagrajevanje udeležencev Festivala:
Razglašeni so zmagovalci Velike nagrade, I., II. in III. mesta, podeljene so diplome in vrednostna darila.
Organizacijski odbor lahko določi dodatne posebne nagrade.
Dobitnik Velike nagrade prejme certifikat, ki omogoča pravico do udeležbe na mednarodnem vokalnem natečaju mladih izvajalcev Veseli veter Isaaka Dunajevskega v Moskvi.
Zmagovalci Festivala imajo do konca leta možnost sodelovati na različnih koncertnih programih v organizaciji Ruskega centra znanosti in kulture v Ljubljani in Društva Slovenija Rusija.

Posebne diplome prejmejo koncertni mojstri in pedagogi.

Pogoji sodelovanja, datumi in kraj izvedbe:
Vsi udeleženci Festivala morajo do 30. marca 2018 poslati prijavnico (v ruščini ali v slovenščini) po elektronski pošti na naslov: festival.veseliveter@gmail.com (vsak udeleženec mora izpolniti svojo prijavnico)

Organizacijski odbor ima pravico, da v primeru, da je v vseh kategorijah dosežen limit udeležencev, zaustavi prijave.

I. krog
11. maja 2019, 9.00 – 15.00: tekmovanje.
Kosilo za udeležence.
II. krog
11. maja 2019 ob 17:00: koncert-tekmovanje.
11. maja 2019 ob 19:00: razglasitev zmagovalcev, nagrajevanje, zaključek festivala.
Kraj izvedbe: Škofijska gimnazija, Ljubljana, Slovenija.
Uporaba fonograma:
POZOR! Fonogram visoke kvalitete mora biti zapisan na mediju USB ali CD v formatu WAV, МР3, WMA. Vsak zvočni posnetek mora biti označen z naslovom skladbe, imenom izvajalca ali skupine. Fonograme morajo udeleženci tonskemu mojstru oddati do začetka tekmovanja.

Tekmovalni nastopi ob spremljavi posnetka z že posnetimi vokali niso dovoljeni.
Pogoji udeležbe na Festivalu:
Udeležba na Festivalu je za vse udeležence brezplačna (brez prijavnine). Organizator krije stroške kosila na dan festivala za udeležence. Stroške prevoza, nočitev in druge morebitne stroške krijejo udeleženci sami.

Dodatne informacije:
Festival, vaje in spremljevalni dogodki Festivala potekajo strogo po pravilih, ki jih je določil organizacijski odbor.
Koordinatorka Festivala:
Julija Mesarič